Cieknąca pompa paliwa PDF Drukuj Email

 

Wilgotny silnik , zalany olejem w okolicach pompy paliwa źle rokuje. 

Zapach paliwa w samochodzie, szybkie ubywanie oleju przez wyciek z otworu pompy paliwa pokazanego na zdjęciu świadczy o uszkodzeniu pompy.

 

 

 

 Wycieki oleju, paliwa są spowodowane mechanicznym uszkodzeniu membran, w przypadku oryginalnej pompy koreańskiej nie pozostaje jak zakup nowej i wymiany. Koreańska pompa jest nie rozbieralna, co dyskwalifikuje ją do naprawy (wymiany membran).

Na rynku można dostać polskie zamienniki pompy paliwa.


Zamiennik jest rozbieralny. Membrany w polskiej pompie są identyczne jak w pompie z fiata 126p.

Wymiana sprowadza sie do rozkręcenia pompy i podmianie membran.

 

 

Wymiana pompy paliwa 

 

Wymiana pompy paliwa jest prosta. Nie trzeba mieć żadnej wiedzy technicznej ani zdolności technicznych.

Do wymiany pompy potrzebne będzie: 

  1. nowa pompa
  2. komplet uszczelek (2 szt.)
  3. klucz 12 (najlepiej nasadowy lub oczkowy)
  4. zaciski do przewodów paliwowych
  5. 20 min wolnego czasu i trochę chęci

Prace zaczynamy od przygotowania miejsca pracy. Należy oczyścić z brudu okolice pompy paliwa (piach, kurz, i inne nieczystości dobrze nie służą silnikowi. Pod pompę podstawiamy jakieś małe naczynie (na olej i paliwo jakby chciało polecieć). albo szmatkę. 

Po tych zabiegach luzujemy albo całkiem zdejmujemy przewody paliwowe zaciskając je aby paliwo nie wyciekało  tudzież cofało się.  

Po odkręceniu śrub mocujących wyciągamy pompę, nieuniknione jest rozlanie  oleju znajdującego się w pompie i przy silniku.  

 Montując nową pompę należy pamiętać o wymianie uszczelek miedzy przekładką - silnikiem i przekładką - pompą. Przed skręceniem wszystkiego należy zwilżyć krzywkę pompy olejem dla lepszego smarowania podczas pierwszych ruchów.

Po skręceniu wszystkiego założeniu przewodów można uruchomić silnik na kilka chwil w celu sprawdzenia czy nie ma wycieków w okolicach pompy.

Gdyby sie zdarzyło ze pompa nie chce wejść na miejsce lub przykręcić się musimy wrzucić bieg V i pchnąć samochód aby przestawiła się krzywka na wale.

 

Problemy po wymianie 

Może się zdarzyć że mimo iż wszystko dobrze zostało złożone silnik nie chce odpalić. W takim przypadku sprawdzamy czy pompa tłoczy paliwo (zdejmując przewód paliwowy wyjściowy i wkładamy do słoika , zbiornika gdzie paliwo które będzie tłoczone mogło być gromadzone). Jeśli pompa paliwa nie tłoczy oznacza że popychacz i krzywka są w zbyt dużej odległości od siebie i pompa nie pompuje.W takim wypadku można spróbować wymienić pompę u sprzedawcy albo zdjąć jedną z uszczelek.